Abdulkadir Selvi el yükseltti: MHP bu yazıya kızar

Türkiye, yeni Anayasa konusunu tartışadursun bir yandan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin defoları siyasetin gündemine oturtuluyor. Bunun son örneğini bir kez daha Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi yaptı. Selvi, “Erdoğan: ‘50 artı 1 sistemi değişmeli” başlıklı köşe yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Kasım 2023’te sarf ettiği sözü hatırlatarak 50+1 sisteminin değişmesi gerektiğini söyledi.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin üzerinden iki dönem geçtiği için aksayan ya da düzenlenmesi gereken yönleri ortaya çıktı.” diyen Selvi, “O nedenle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin restorasyonu yeni anayasaya göre daha mümkün gözüküyor. Çünkü az sayıda anayasa değişikliği gerektiren maddeler var. Çoğunluğu yasa değişikliği ile sağlanabilir.” diye devam etti.

YÜZDE 1 PARTİLERE MAHKUM BİR SİYASET ANLAYIŞI

50+1 sisteminin siyasetin kimyasını bozduğunu, yüzde 50 oy alan partileri yüzde 1 oy alan partilere mahkum ettiğini ileri süren Selvi, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde değiştirilmesi gereken düzenlemelerden birini 50 artı 1 sistemi oluşturuyor.” dedi.

“MEHMET UÇUM ISRARLA SAVUNUYOR AMA SİYASETİN AYAĞINA VURULMUŞ BİR PRANGA”

Bu sistem devam ettiği müddetçe büyük partilerin küçük, küçük partilerin büyük olacağını, sistemin küçük partilere yaradığını öne süren Selvi, “Bu sistemin mimarlarından biri olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum ısrarla 50 artı 1 sistemini savunuyor ama ben bu sistemi siyasetin ayağına vurulmuş bir pranga olarak görüyorum.” ifadelerini yazdı.

Selvi devamında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuyla ilgili sarf ettiği iki açıklamayı köşesinde yer verdi:

“Biri 18 Kasım 2023 tarihinde Almanya gezisi dönüşünde gazetecilerin sorusu üzerine Erdoğan, ’50 artı 1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim. İsabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara sevk etmez.’ demişti.

SİYASETİ YANLIŞ YOLLARA SEVK EDİYOR

Erdoğan, 50 artı 1 sisteminin siyaseti yanlış yollara sevk ettiğini belirterek şunları söylemişti: ‘Mevcutta 50 artı 1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Yok altılı masa, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla en fazla oy alan aday seçilir denildiği zaman seçim hızla tamamlanır.’

Erdoğan’ın işaret ettiği 6’lı Masa’da yer alan ve oyu yüzde 1’i bile bulamayan dört parti sistem sayesinde CHP’den 39 milletvekilliği koparmıştı.

“BU SEÇİMDEN SONRA BÖYLE BİR ADIM ATILABİLİR”

Erdoğan 14 Mayıs seçimleri öncesinde, 12 Mayıs 2023 tarihinde katıldığı TV’lerin ortak yayınında da 50 artı 1’le ilgili soruya, ‘Böyle bir yapılanmaya, böyle bir düzenlemeye katılacak olan siyasi partiler olursa bunun olmaması söz konusu değil, olabilir. Doğrusu ben de olmasından yanayım. Buradaki 50+1 oran itibarıyla 50+1 değil, yüzde 50+1 oy demek. Bu seçimden sonra böyle bir adım atılabilir. Bu adım karşılık bulursa anayasa değişikliği gerekiyor. Olmaması için neden yok.’ diye yanıt vermişti.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir