Miçotakis’ten fırkateyn üzerinden Türkiye mesajı: Saf değiliz

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Ankara ile Atina hattındaki sorunlara değinirken bir fırkateyn üzerinde “Biz saf değiliz. Eğer saf olsaydık bu tür gemiler yapmazdık” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Fransa’nın Lorient kentinde inşası devam eden Kimon fırkateyni üzerinde Yunan devlet televizyonu ERT’ye konuştu.

Miçotakis, Yunanistan’ın alacağı Belharra tipi fırkateynlerin inşa edildiği Naval Group’a ait Lorient kentindeki tersaneyi gezdi. Fırkateynler üzerinde çalışmaları yakından inceleme fırsatı buldu. Başbakan Miçotakis’e tersane ziyaretinde Savunma Bakanı Nikos Dendias eşlik etti.

Fırkateyn üzerinde soruları yanıtlayan Miçotakis, iç siyaset ve pazar günü yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri hakkında dile getirdiklerinin yanı sıra Türkiye, Kıbrıs sorunu ve Yunanistan’ın silahlanma konularına da değindi.

Başbakan Miçotakis, Fransa’dan alınacak Belharra tipi 3 fırkateynin 2026’ya kadar teslim edileceğini açıkladı.

“BİZ SAF DEĞİLİZ”

Başbakan Miçotakis açıklamalarında şunları söyledi:

– Dışişleri bakanları düzeyinde amacımızın Ege ve Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ve kıta sahanlığının sınırlandırılması konusundaki farklılıklarımızın özüne inmek olduğunu söylemiştik. Bakın, bu diyalogun onlarca yıldır sürdüğünü hatırlatmak isterim. Ve bu diyalogun devam etmesi iyi bir şey, bu da 40 yıldır çözemediğimiz bir şeyi kısa bir süre içinde sihirli bir şekilde kabul edip çözebileceğimiz anlamına gelmiyor.

– Ancak iklimin iyileşmesi, ihlallerin olmaması, kışkırtıcı söylemlerin tamamen olmasa da önemli ölçüde azalması, göç konusunda iyi iş birliği yapmamız Türkiye’nin pozisyon değiştirdiği anlamına gelmiyor ve egemenliği ve Yunan egemenlik haklarını doğrudan sorgulayan bir revizyonizmi her zaman gizlemiyor diyebilirim. Biz saf değiliz. Eğer saf olsaydık bu tür gemiler yapmazdık.

– Bunu söylüyorum çünkü Yunanistan’ın her zaman ciddi caydırıcı bir güç yansıtması gerekiyor. Ancak yine de silahlı kuvvetlerimizin güçlendirilmesi, ittifaklarımızın güçlenmesi ve bu diyaloga Türk halkına karşı dostane duygularla, ancak kırmızı çizgilerimizden ve anlaşmazlığımızın çözümünde yalnızca uluslararası hukukun rehber olabileceğine dair derin inancımızdan geri adım atmadan ki bu pozisyonlarımız değişmez.

EGE’DEKİ DENİZ PARKI PROJESİ DEVAM EDECEK

Miçotakis açıklamalarının devamında ise Ege’deki deniz parkları projesi ile ilgili olarak şunları kaydetti:

– Deniz parkı projesi devam edecek, bunu defalarca söyledim. Karşı taraf da kendi karasularında istediğini yapmaya başlama hakkına sahiptir. Hoş karşılanacaktır çünkü Ege’deki tüm çevre koruma eylemleri, egemenlik alanı içerisinde gerçekleştiği sürece ancak fayda sağlayabilir.

– Kıbrıs meselesine ilişkin olarak iki toplum arasındaki müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarını desteklediğimizi vurgulamak istiyorum. Bayan Holguin’i ve Birleşmiş Milletler Sekreteri Özel Temsilcisi olarak üstlendiği rolü destekliyoruz.

Öte yandan Türkiye için iki devletli bir başlangıç noktasıyla başladığımızı da çok iyi biliyoruz ki bu kesinlikle kabul edilemez. Ancak ilk aşamada adadaki iki toplum arasında yeniden bir konuşmanın ortaya çıkmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.

UKRAYNA SAVAŞINDAN ALACAĞIMIZ DERSLER VAR

Miçotakis açıklamasının sonunda ise şu ifadeleri kullandı:

– Şu anda üçünü Belharra fırkateynini inşa ediyoruz. Üçü de donanmanın ilk teklifiydi ancak şu anda Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanıyla birlikte on yıllık bir ufukta tüm savunma harcamalarımızı kapsamlı bir şekilde yeniden değerlendirme sürecindeyiz.

– Daha doğrusu on iki yıl on iki yıl her zaman silahlı kuvvetlerin planıdır çünkü Ukrayna’daki savaştan alınan dersleri de hesaba katmamız gerekiyor. Aslında Silahlı Kuvvetlerin planı her zaman on iki yıldır, çünkü Ukrayna’daki savaştan alınan dersleri hesaba katmamız gerekiyor.

– Bu hükümetin savunma alanında çok önceden yapılması gereken çok önemli yatırımlar yaptığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Kriz yıllarında geride kaldık. Hava kuvvetlerimiz yeni Rafale ve sahip oldukları silah sistemleriyle modernize edildi. F-16’nın modernizasyonu çok küçük gecikmelerle ama doğru yönde ilerliyor. Güç projeksiyonunun ve silah sistemi olan fırkateynin ayrılmaz bir parçası olacak ilk Romeo denizaltısavar helikopterlerini teslim aldık.

– Üç fırkateyn 2026 yılına kadar teslim edilecek. Mali olanaklarımızı biliyoruz, önceliklerimizi biliyoruz. Bu nedenle, başlangıçta söylediğimiz şeye geri dönecek olursak, ülkenin zaten yapmakta olduğu harcamaların bir kısmının Avrupa finansman çerçevesine göre ayarlanması devlet bütçesi için çok büyük bir rahatlama olacaktır. Avrupa’nın ortak çıkarını taşıyan projeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir